طراحی و توسعه وبسایت چیست؟

فهرست مطالب

طراحی و توسعه وبسایت

طراحی و توسعه وبسایت یک اصطلاح است که فرآیند ایجاد یک وبسایت را توصیف می کند.

همانطور که از نام آن پیداست، شامل دو مجموعه مهارت اصلی: طراحی وب و توسعه وب است.

طراحی وب ظاهر و احساس یک وبسایت را تعیین می کند، در حالی که توسعه وب نحوه عملکرد آن را تعیین می کند.

از آنجا که همیشه خط سختی وجود ندارد که این دو نقش را از هم جدا کند، عناوین اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. همانطور که وب به تکامل خود ادامه می دهد، نقش ها نیز تغییر می کنند.

در طی تقریباً 30 سال پس از ایجاد اولین وب سایت، عناوین شغلی متعددی برای توصیف مجموعه مهارت های مختلف مورد استفاده برای ایجاد یک وب سایت ظاهر شده است که هر ساله تعداد بیشتری از آنها منتشر می شود. این عناوین اغلب با هم همپوشانی دارند و معانی آنها از شرکتی به شرکت دیگر تغییر می کند.

نگاهی گذرا به تاریخچه وب سایت

مفهوم طراحی و توسعه وب تقریباً از زمانی که اولین وب سایت ها نوشته شدند، وجود داشته است. قبلاً تعریف بسیار ساده تری داشت زیرا ایجاد وب سایت فرآیند بسیار ساده تری بود.

وقتی اولین وب‌سایت را که در سال 1991 عرضه شد، با وب‌سایت‌های مدرن مقایسه می‌کنید، واقعاً می‌توانید ببینید که وب‌سایت‌ها چقدر تکامل یافته‌اند. امروزه ایجاد و نگهداری یک وب سایت پیچیده تر است و شامل یک اکوسیستم کامل از نقش ها و مجموعه مهارت ها می شود.

برای طراحان، دانستن اینکه دقیقاً در کجای این اکوسیستم قرار می گیرید می تواند دشوار باشد. این مقاله جنبه‌های اصلی فرآیند ایجاد وب‌سایت را تشریح می‌کند و تصویری واضح از نقش شما، نقش‌های دیگران و مجموعه مهارت‌های مرتبط ارائه می‌دهد.

طراحی (front-end) در مقابل توسعه وب (back-end)

برای ساده شدن مطلب، بیایید ایجاد وب سایت را به دو دسته تقسیم کنیم: آنچه کاربران می بینند و آنچه کاربران نمی بیند.

آنچه کاربر می بیند در یک “مرورگر” اتفاق می افتد و شامل طراحی front-end است. طراحی، رنگ‌ها، طرح‌بندی، فونت و تصاویر یک وب‌سایت را مشخص می‌کند – همه چیزهایی که در برندینگ و قابلیت استفاده یک وب‌سایت وجود دارد. و به ابزارهایی مانند Photoshop ،Illustrator ،Fireworks نیاز دارد.

 

PhotoShop

فتوشاپ یک نرم افزار ایجاد تصاویر، طراحی گرافیکی و ویرایش عکس است که توسط شرکت Adobe توسعه یافته است. این نرم افزار بسیاری از ویژگی های ویرایش تصویر را برای تصاویر مبتنی بر پیکسل، گرافیک شطرنجی و گرافیک برداری ارائه می دهد.

Illustrator

Adobe Illustrator یک برنامه نرم افزاری برای ایجاد نقشه ها، تصاویر و آثار هنری با استفاده از رایانه Windows یا MacOS است. ایلاستریتور به طور گسترده توسط طراحان گرافیک، طراحان وب، هنرمندان تجسمی و تصویرگران حرفه ای در سراسر جهان برای خلق آثار هنری با کیفیت بالا استفاده می شود. ایلاستریتور شامل بسیاری از ابزارهای طراحی پیچیده است که می تواند زمان نیاز به ایجاد تصاویر را کاهش دهد.

FireWork

یک برنامه برای ایجاد نقشه و ویرایشگر تصاویر است که معمولاً برای ایجاد گرافیک های تعاملی و نمونه های اولیه وبسایت و همچنین رابط هایی برای برنامه ها و بازی ها استفاده می شود. از آنجایی که برای استفاده از برنامه نیازی به دانستن کدهای زیادی نیست، برای طراحان گرافیک با تجربه و علاقه مندان به DIY ایده آل است.

فرانت-اند

استفاده از زبان های برنامه نویسی مانند HTML ،CSS و جاوا اسکریپت برای پیاده سازی آن لازم هستند. این زبان ها امکان تعامل با دکمه ها، تصاویر، متن، فرم های تماس و منوهای پیمایش را برای کاربران فراهم می کند. و آنها برای طراحی واکنشگرا و تطبیقی، ​​یکپارچه هستند.

بک-اند

چیزی که کاربر نمی بیند در یک “سرور” اتفاق می افتد و شامل توسعه وب back-end است.

یک وب‌سایت برای ذخیره و سازماندهی تمام داده‌هایی که از قسمت جلویی می‌آیند، به یک بک‌اند نیاز دارد. بنابراین اگر کاربر چیزی را بخرد یا فرمی را پر کند، اطلاعاتی را در یک برنامه کاربردی در قسمت جلوی وب سایت وارد می کند. و این اطلاعات در پایگاه داده ای که روی سرور وجود دارد، ذخیره می شود.

یک وب سایت همانطور که شما می خواهید کار می کند

زیرا قسمت های جلویی و پشتی یک وب سایت همیشه در حال ارتباط هستند. یک توسعه دهنده بک اند مانند یک هادی است. آن‌ها مطمئن می‌شوند که برنامه‌ها، پایگاه‌های داده و سرورها با استفاده از زبان‌هایی مانند  Ruby، PHP، .Net و Python به همراه چارچوب‌هایی مانند Ruby on Rails و Code Igniter با هم هماهنگی دارند.

عناصر طراحی وب سایت

پل رند، طراح مشهور، در مقاله خود “سیاست طراحی” نوشت: «طراحی یک فعالیت حل مسئله است. ابزاری را برای شفاف سازی، ترکیب و نمایش یک کلمه، یک تصویر، یک محصول یا یک رویداد فراهم می کند.

طراحان وب به طور مداوم در حال حل مشکلات برای کاربران خود هستند. وب سایت ها باید به کاربران این امکان را بدهند که به جایی که می خواهند بروند و کاری را که می خواهند انجام دهند، آسان کنند.

به همین دلیل است که هر عنصر طراحی وبسایت در خدمت آسان کردن وب است: بنابراین مردم بارها و بارها از وب سایت خوب و باکیفیت، بازدید می کنند و با آن تعامل دارند.

چیدمان

چیدمان عبارت است از ترتیب هدر، منوی پیمایش، پاورقی، محتوا و گرافیک یک وبسایت. طرح بندی به هدف وب سایت و اینکه چگونه یک طراح وب می خواهد کاربر با وب سایت تعامل داشته باشد بستگی دارد. به عنوان مثال، یک وب سایت عکاسی تصاویر بزرگ زیبا را در اولویت قرار می دهد، در حالی که یک سایت تحریریه فاصله متن و حروف را در اولویت قرار می دهد.

سلسله مراتب بصری

یک کاربر باید بتواند با نگاه کردن به یک وبسایت به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند. این جایی است که سلسله مراتب بصری وارد می شود. سلسله مراتب بصری فرآیند تعیین جنبه های زیبایی شناختی وب سایت با استفاده از اندازه، رنگ، فاصله و موارد دیگر است.

ناوبری

پیمایش به کاربر کمک می کند با استفاده از ابزارهای ناوبری مانند معماری  وبسایت، منوها و نوارهای جستجو از نقطه A به نقطه B برسد. ناوبری ساده و مؤثر، به کاربران کمک می کند تا اطلاعات مورد نظر خود را سریع و آسان پیدا کنند.

رنگ

رنگ به یک وب سایت شخصیت می بخشد، آن را متمایز می کند و به کاربر نشان می دهد که چگونه اقدام کند. پالت رنگ ممکن است با هویت موجود یک برند یا محتوای یک وب سایت تعیین شود. یک پالت رنگ ثابت، به نظم بخشیدن به وب سایت کمک می کند.

گرافیک

گرافیک، آرم ها و نمادها و تصاویری هستند که در یک وب سایت قرار دارند. آنها باید پالت رنگ، طرح بندی و محتوا را تکمیل کنند.

سرعت

اولین برداشت کاربر به مدت زمان بارگذاری وب سایت بستگی دارد. اگر بیش از حد طول بکشد، این احتمال وجود دارد که کاربر به وارد شدن به وب سایت شما، ادامه ندهد.

طبق گزارش عملکرد خرده‌فروشی آنلاین Akamai

در سال 2017، زمان بهینه بارگذاری صفحه در دستگاه‌ها 1.8 تا 2.7 ثانیه است. همان گزارش نشان داد که تاخیر دو ثانیه ای نرخ پرش سایت – درصد بازدیدکنندگانی که پس از مشاهده یک صفحه یک وب سایت را ترک می کنند – تا 103٪ افزایش می دهد.

دسترس‌پذیری

اینکه چه کسی می‌تواند یا نمی‌تواند از یک وب‌سایت استفاده کند، به دسترسی وب‌سایت بستگی دارد. اولویت قرار دادن قابلیت دسترسی، تضمین می کند که همه کاربران می توانند به یک وبسایت و عملکردهای آن دسترسی داشته باشند و از آن استفاده کنند.

مجموعه فورسین

یک شرکت تبلیغاتی و برندسازی، مستقر در تهران است. یکی از خدمات قابل ارائه این مجموعه، طراحی و توسعه وبسایت می باشد.

طراحی وب سایت ما، بدون به خطر انداختن سادگی، تعاملی و قابل دسترس است. به محض بازدید از صفحه اصلی سایت های طراحی شده توسط شرکت فورسین، کاربر دقیقاً می‌داند که درباره چه چیزی هستند، و پیدا کردن اطلاعات تماس، نمونه‌های کار، فهرست مشتریان و مکان آن‌ها آسان است.

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب دیگر

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *