ویدئو پروجکشن مپینگ ( projection mapping )

ویدئو پروجکشن مپینگ که به آن نورپردازی سه بعدی نیز گفته می شود، تکنیکی است که به نورپردازی و الحاق تصاویر به اشیاء گفته می شود. به واسطه آن می توان حجم و سطوح نامتعارف را به سطوح نمایشی ویدئویی تبدیل کرد. نمایش ویدیو پروجکشن مپینگ می تواند همراه با صدا و موسیقی باشد. این سطوح می توانند سطوح پیچیده ی صنعتی، دکورهای نمایشی، دکورهای تجاری، فضاهای داخلی و یا نمای ساختمان ها باشند. در تکنیک ویدئو پروجکشن مپینگ یک یا چند پروژکتور بصورت ترکیبی تصاویر را بر روی اشیاء منتقل می کند. و تصاویر دو یا سه بعدی مجازی توسط نرم افزار و سخت افزارهایی بر روی این سطوح بصورت واقعی نقش می بندد. نرم افزار با کنترل پرجکتور می تواند تصاویر را بادقت بالا با سطوح حجم هماهنگ و پخش نماید .

کاربرد

این تکنیک توسط هنرمندان جهت ایجاد عمق و توهمات نوری حرکتی جهت جذب مخاطب و یا معرفی برند خاص و یا محصولات ویژه استفاده می شود.

ویژگی نورپردازی سه بعدی بطور خاص برای یک سطح ساختمانی مشخص طراحی و برنامه ریزی می شود. تصاویر سه بعدی با طرح داستانی مشخص ساخته می شوند. و هماهنگ با نور و صدا و موسیقی در مدت زمانی کوتاه و مختصر به تولید یک اثر هنری منجر می گردد. و تاثیر حسی آن نیز بدین جهت بیشتر است که با این تکنیک از نظر صوتی و تصویری فضایی متفاوت برای مخاطب ایجاد می شود.

نحوه اجرا

اجرای پروژه های پروجکشن مپینگ بستگی به محیط (داخلی,خارجی) اجرا دارد. در محیط خارجی اجرای پروژه ویدئومپینگ از پیچیدگی های مختلفی نسبت به محیط داخلی انجام می گیرد. و هیچ یک از پروژه ها شرایط یکسانی نسبت به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و همچنین تولید محتوا ندارند. به طور حتم زمانبندی هر یک نیز با یک دیگر متفاوت است.

 

محیط خارجی

اجرای پروجکشن مپینگ در محیط خارجی بسیار پیچیده است و نیز شباهتی به پروژه قبلی ندارد. در محیط خارجی جهت استقرار ویدئو پروژکتور نیاز به تجهیزاتی مانند اتاقک های محافظ، باکس های امنیتی و ip65 های متمایز با هر دستگاه پروژکتور نسبت به نیاز به کار گرفته می شود.

محیط داخلی

اجرای پروجکشن مپینگ در محیط داخلی تجهیز تجهیزات سخت افزاری نسبت به محیط خارجی به سهولت انجام می گیرد. و کنترل نور محیط و تنظیم لومنس ویدئو پروژکتور نسبت به محیط خارجی آسان تر خواهد بود. اما در مرحله تولید محتوا نیاز است تا محتوا کیفیت بالاتر از ( اچ-دی ) داشته باشد.

اسکن کرو:

مرحله اسکن (کرو) سطح اجرا که می تواند هر متریال و هر رنگی داشته باشد بسیار زمانبر و حساس میباشد.  زیرا گاهی نیاز است از متری نمای ساختمانی را با چشم در مانیتور سرور کرو۰۰۰ فاصله .کنیم(curves) ویدئو پروجکتور است که این پروجکتور ها با هم سینک و …در بیشتر پروژه ها برای اجرا در محیط خارجی نیاز به دو یا سه یا مراحل تنظیمات خاصی را باید بر روی آنها پیاده سازی کرد. که نگهداری آنها در شرایط مناسب یکی دیگر مشکلاتی است که در صورت نبود تجربه لازم پروژه با مشکل مواجه خواهد شد. به طور کل اجرای مپینگ در ابعاد وسیع بسیار پیچیده تر از ابعادکوچک است.

مکانهای مناسب برای استفاده از ویدئو پروجکشن مپینگ ( projection mapping )

تبلیغات
کنسرت
همایشها
تئاتر
بازی های ویدئویی
دکوراسیون و ….

کاربرد ویدئو پروجکشن مپینگ ( projection mapping ):

جهت معرفی برند و محصول
جذب مخاطب بیشتر